Müslüman Olmayanlar İnsan Değil mi ?

Müslüman Olmayanlar İnsan Değil mi ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Ben birçok evreden geçtim. Kötü bir şey yaşadım anlamında değil de, düşüncesel anlamda, düşüncelerim çok fazla değişti. Geçmişe dönüp baktığımda çok utanırım. Güldüğüm zamanlarda olur. Cahilliğime baktığımda üzülüyorum. Hala cahilim büyük ihtimal Allah c.c izin verirde yaşarsam bu halimi, mesela bu anlattıklarımı görüp hep yanlış söylemişim, keşke anlatmasaydım diyeceğim..

Geçmişte kendimi İslamcı diye nitelendirdiğim bir zaman vardı. Tasavvufa girmeden ve girdikten sonraki ilk başlar. Peki Neden ? Çünkü ben insanlara sataşmaya çok meyilliyim. Videolarda görüyorsunuz hala bu kötülükten kurtulamadım. Müslüman diğer insanlara karşı dili, dini, ırkı ne olursa olsun nefret ve kin beslemez. Ben besliyordum işte. Bu yüzden İslamcı diyorum ya. İşte Müslümanlara, Müslüman olmayanlara, ateist, Hristiyan, Yahudi hiç fark etmez. İçimdeki, benim doğrularıma karşı gelen herkese cephe alıyordum. Niye bilmiyorum. Aslında biliyorum. Zeki değilim ama sanki gelmiş geçmiş en zeki insan benimmişimde, herkes yanlış söylüyor, ama ben doğru söylüyorum diye düşünürdüm. Bunun sebebi kibirdir. Bende çok fazla kibir var. Zaten kibir bence insanın kendisinde eksik olan bir şeyi sanki çok fazlaymış gibi görmesidir. Tabii farklı varyasyonları da var. Neyse..

Tasavvufun ilk başlarında çok cahildim, pek bir şey bilmiyordum. Zamanla birazcık tasavvufu öğrenince bu fikirlerim değişti.                                                                                                                                        “Yaradılanı sev Yaradan dan ötürü..”                                                                                                                                                                                                                                                                                                            “Ne olursan ol yine gel..” (:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Tam hatırlayamasam da Hacı Bektaşi Veli hzlerinin bir sözü;                                                                                                                                                                                                                                                                                “İyi insanın dili, dini, ırkı olmaz..”  diye..                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Yakın bir arkadaşım, Kardeşim söyledi bu sözü çok hoşuma gitti..

İşte tüm bunlar birleşince fikirlerim değişti..

Bir ateistle tanıştım ya da Hristiyan mıydı tam hatırlamıyorum. Elbet okuyacak bu yazıyı, okumadan duramaz.. (: Onunla tanışınca da fikirlerim çok değişti. Diyorum ya ben Müslüman olmayanları insan yerine koymazdım. Ama o Ağabeyimle tanıştıktan sonra baktım ee bu da insan. Bizim gibi gülüp eğlenebiliyor. Demek ki insanmış.. (: Ben tanıştığımızda da çok İslamcıydım ama hiçbir zaman ne Müslümanları kötüledi nede hakaret etti. İşte o zaman anladım benim onlara kin ve nefret beslemem aslında onların bize ettiği hakaretler yüzünden oluyormuş..

Artık o dönemi atlattım. Yeri geliyor Müslüman olmayanlar bazı Müslümanlardan daha cana yakın geliyor.

Hristiyanlar, Yahudiler, Müslüman olmuyormuş, ateistler iman etmiyormuş. Banane. Yani demek istediğim onlara İslam’ı anlatalım ama iman etmemelerinin bana bir zararı yok. Kendi seçimleri. Zaten Allah onlara özgür irade vermiş. Karışmak benim ne haddime ?

Ama hala sinir olduğum noktalar oluyor. Ateistlerden örnek vereyim. Yav adam ateist sağda solda İslam’a küfür eder, işte haşa Allah’ın olmadığını kanıtlamaya falan çalışır. Düzelmişte olsam bunlara hala tepkisiz kalamıyorum. Youtube da çok kavga ettiğim adam var öyle.. (:  Yav arkadaş sen ateistin. Madem tanrının, dinin olmadığına inanıyorsun. E bizle niye uğraşıyorsun ? Sen zaten öldükten sonra dirilmeyeceksin değil mi ? Sana göre öyle. Toprak olup gideceksin. O zaman bizimle o değerli vaktini neden harcıyorsun, git ölmeden önce hayatını yaşa.. Yav böyleleri haşa Allah yok deyip hem de inandırmaya çalışıyorlar ya tepem atıyor. Aslında atmaması lazım. İşte bunu anlatmaya çalışıyorum.. (: Yoksa kendi halinde yaşayan ateistle ne işim olur..

Ama Müslümanların yapmaması lazım maalesef çok önyargı ile yaklaşıyorlar. İmam-ı Rabbani hzlerinin ks. dediği gibi; Kendini Frenk kâfirlerinden daha üstün bilen bir kimse, Allahü Teâlâyı tanıyamaz. Hatta uyuz köpekten üstün bilen, büyük zatların feyizlerinden mahrum kalır..”

İnternette dolanıyor ne kadar doğru bilmiyorum da Cennet Mekan Fatih Sultan Mehmet Han hzlerinin sözü; İnsanlara “dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun?” gibi Allahın soracağı sorular sormayacaksınız! İnsanlara ” aç mısın, ne ihtiyacın var, bir sorunun var mı?” gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız..

Ülkemize turist falan geldiğinde dikkat etmişsinizdir. Çok merakla karşılanır, ilgilenilir. Yardım etmeye çalışırız. Gurbetteler ya.. E onu da en iyi biz biliyoruz. Kötü davranmayız. Dinlerini, dillerini, ırklarını bir anda unuturuz. Dilimizi bilmedikleri için çok saf gelirler bize. Onlarda merakla incelerler bizi. Gerçi onlara kötü davranan zırtapozlar var ama çıkıyor işte bir kaç kişi.. Bu Müslüman olmamızdan kaynaklansa da Türklüğümüz den de kaynaklanıyor. Biz çok merhametliyiz, insanlara yardım etmeyi severiz falan. Dünyada neredeyse savaşmadığımız, dokunmadığımız millet, ırk kalmadı ama yine de her şeyi unutup insan olmayı başarabiliyoruz. İşte medeniyet budur. Medeniyetsizlerin barbar dediği kişileriz..

Çok unuttum ama demek istediğim insanların dinine bakarak yargılamayın, iyi insan olabilirler. Cehenneme falan gidebilir o sizi ilgilendirmez ki. Bu sadece Müslüman olmayanlar için değil Müslüman olanlar içinde geçerli. Bir Müslüman günah işlediğinde hemen kötü gözle bakıyorsunuz. Tamam yaptığı iyi bir şey değil belki ama sizi ilgilendirmez. Belki işledikten sonra tövbe etti. Ne biliyorsunuz ? O Allah ile onun arasında olan bir şey. Ön yargı ile yaklaşmayın. Zamanında günahkar olup sonradan Evliya, Veli ( Allah dostu)  olmuş birçok zat vardır.

Bişr-i Hâfî Hzleri mesela. Bir gün sarhoşken eve dönerken yerde bir kağıt buldu. Üzerinde Lâ İlâhe İllallah yazıyordu. Onu alıp eve götürdü, yüksek bir yere koydu. Allah cc o gece onu affetti hatta zamanın en büyük evliyası yaptı.. Bişr-i Hâfî Hzleri yalın ayak gezermiş. Öyle ki o yalın ayak diye yaşadığı beldede hayvanlar yere pisletmezmiş. Bir gün adamın biri yerde hayvan pisliği görüyor ve “Eyvah! Bişr-i Hâfî öldü” diyor. Gidip bakıyor gerçekten de Bişr-i Hâfî Hzlerinin vefat ettiğini görüyor. Allah rahmet eylesin. El Fatiha..

İşte kimseye ön yargı ile bakmayın. İmanlı öleceğimizin garantisi yok. Bakarsın o ayıpladığın kişi son anda imanlı giderde sen imansız gidersen vah senin haline..

Kısaca ön yargı yaklaşmayın kimseye..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Son olarak bir söz söyleyip bitiriyorum..;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Her geceyi Kadir, her gördüğünü de Hızır(as) bil.. (:

 

Cevap Yaz