Letaif Nedir ? Çakra ve Letaif Benzerliği

Bu yazıda da letaif nedir, letaif ne demek, letaifin belirtileri, letaif ve çarka arasındaki benzerliklerinden falan bahsedeyim. Baya uzun olacak gibi. Her zaman ki gibi yazının altına videoyu koydum. Letaifin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız direk videoyu izleyebilirsiniz. Neyse başlayalım..

Letaif Nedir ?

Letaif Arapça latife kelimesinin çoğuludur. Latifeler anlamına gelir yani. Latife güzellik anlamına gelir. Letaifin İran Edebiyatında letayif diye geçtiği de söylenmekte ama telaffuzlara çokta takılmamak gerekir diye düşünüyorum. Ha letaif, ha letayif, ha da latife. (:

Letaifler ruhun manevi organlarıdır. Gözle görülmez. Baş gözü ile görülmez kalp gözü/gönül gözü ile görülebilir. 5 tane zorlasak 7 tane baş letaif vardır (: Bu letaiflerin yerleri, nurlarının renkleri  ve ne merkezi oldukları ise şu şekilde;

Kalp Letaifi: Sol memenin dört parmak altındadır. Nurunun rengi kırmızıdır. İlahi huzur yeridir. Bu bildiğimiz kalp değildir, sadece ruhun manevi bir organıdır. İsimleri aynı sadece. Gerçi normal vücuttaki kalbe yürek denmesi, bu letaife de kalp denmesi gerekiyor ama neyse.

Ruh Letaifi: Sağ memenin dört parmak altındadır. Rengi sarıdır. İlahi muhabbet yeridir. Bu da aynı kalp letaifinde olduğu gibidir. Yani ruh letaifi bildiğimiz ruh değildir. Arada isim benzerliği vardır. Bu da aynı şekilde ruhun manevi bir organıdır. Yani ruhun bir latifesidir ya da letaifi..

Sır Letaifi: Sol memenin iki parmak üstündedir. Rengi beyazdır. Vahdet yeridir.

Hafi Letaifi: Sağ memenin iki parmak üstündedir. Rengi yeşildir. İstiğrak yeridir.

Ahfa Letaifi: Boğaz çukurunun iki parmak aşağısındadır. Nurunun rengi siyahtır. İzmihlal yeridir.

Nefis: İki kaşın ortasındadır.

Letaif-i Küll: Başımızın üstünde, başımızın tepesindedir.

Letaifin ne demek olduğunu anlamışsınızdır sanırım. Letaif nedir öğrendiğiniz ama peki bu letaiflerin olayı ne diye de sorabilirsiniz ? Yani tamam işte kalp ilahi huzur yeri falan dedik de bu kadar mı ? Kapsamlı bir şekilde latifelerin ne işe yaradığı çözülemedi maalesef. Evliyaullah biliyordur belki ama bana öyle bir bilgi gelmedi. (:

Letaiflerin neye ilgisi varsa oraya doğru akar, neyi düşünürseniz letaifler ona yönelir. Bir kızı sevdiğinizde sürekli onu düşünüyorsunuz. Bu durum da sizin letaifleriniz sevdiğiniz kişinin letaiflerine benzemeye başlayacak ve latifelerin özelliklerini bu durumda canlı canlı tecrübe edeceksiniz. Anladınız mı ? Anlamadınız. Şöyle, tüm letaifleriniz kızın letaiflerine benzedi ya. Hah işte bu durum da kalp letaifinin işlevi olarak yalnız sevdiğiniz kızın yanında huzur bulabileceksiniz, sır letaifi olarak sizin için tek gerçek o sevdiğiniz kız olacak. Adeta o kız olmuş olacaksınız. Kızın sevdiklerini seveceksiniz, sevmediklerini sevmeyeceksiniz. Bu tabii çok uzun bir müddet sürebilir. Tüm letaiflerinizin onunkilere benzediğini varsayarak söylüyorum. Bu kara sevda zaten.

Böyle kutsal, manevi organ denilen letaifleri çirkin aşklara alet ettin diyebilirsiniz. Tamam kızı kaldırıp yerine para koyalım. Para olmadığında huzurunuz kaçacak. Bu size uygun mu ? Yav canım kardeşlerim letaifleriniz çalışıyor ama yanlış çalışıyor, nefsin elinde. Bunu ben yapmıyorum nefis size yapıyor. Hepinizin letaifleri başka bir şeye kaymış durumda. Letaifler Allah cc için çalışırsa asıl vazifelerini yerine getirebilirler..

Letaiflerin başlangıcı kalp latifesi diye biliyorum. Çünkü tarikat dersi olarak ilk kalp zikri verilir. Kalp zikri başarı ile tamamlanınca işte letaif zikrine geçilir ya da letaif dersi. Yani kalp letaifinde zikir çektiniz ve bunun sonucunda kalp latifesi zikre geçince bu sefer diğer letaiflerde zikir çekmeye başlıyorsunuz. Bu konuyu sonra anlatacağım kısaca letaifler böyle işte.

Çakra ve letaif konusuna gelirsek  o da şu şekilde. İnternette çok görmüşsünüzdür İslami çakra yöntemi, İslami çarka (letaif) diye bahsedilir. Ben buna sürekli karşı çıkıyorum nedense. Bence çarka ve letaif aynı şeyler değil. Aynı şeyler değilse letaifin olduğu yerde çarka ile kim uğraşsın değil mi ? (:

Letaif-i Küll 7. Çakraya, nefis 6. Çarka olan 3. Göz çakrasına benziyor. Yerleri yani. Avuç içinde letaif noktaları bulunuyor, aynı şekilde avuç içinde çakra merkezide bulunmakta. İşte letaiflerin nurlarının rengi var, çakraların da renkleri var. Falan filan. Bu anlamda çarka ile letaif birbirine benziyor. Ama geri kalan 5 letaif yani kalp, ruh, sır, hafi ve ahfa letaifinin yeri çakralar ile uyuşmuyor. Çünkü çakralar omurilik boyunca dizilmiştir. Bu durumda nasıl aynı şeylerdir diyebiliriz ki ? Bence değiller ama benim çarka ve letaif aynı şey değil demem aynı şey olmadıkları anlamına da gelmez. Kendi fikrim sadece. Peki bence letaif ve çakra aynı şey değilse farklılar mı ?

Pardon kendimi yanlış ifade ettim. Bence çarka diye bir şey yok.. (: Hadi çakra ve letaif farklı şey olsun. Yani bu sefer avuç için de hem letaif hem de çarka mı var ? İki kaşın ortasında hem nefis hem de 3. Göz mü var ? Bu durumda nefis ve 3. Göz iç içe olur ? Bana ne bileyim çakralar bir garip geliyor. Ayrıca letaif hakkında çok fazla ayrıntı falan var zaten benim için çakralara gerek yok. Ama dediğim gibi benim çarka diye bir şeyin olmadığını söylemem çakraların olmadığı anlamına gelmez.

Şimdi Letaif nedir sorusunun cevabını verip çakralar ile bağdaştırdık sanırım.. Artık sormazsınız artık Letaif Nedir diye (:

Kısaca böyle işte diğer yazıda, videoda letaiflerin nasıl çalıştırılacağını, letaif belirtilerini ve letaif zikrinde yaşanan halleri falan anlatacağım.. Daha doğrusu video hazır da bir ara yükler şey yaparız o konuyu fazla kafaya takmayın. (:

Cevap Yaz