Gözümün Gördüğü Hiçbir Şeyden Korkmam

“Gözümün Gördüğü Hiçbir Şeyden Korkmam.” diyorsunuz neden ? İnsanlar neden görmediği şeylerden korkar? Bu sorunun cevabını bir türlü bulamadım. Gördüğünüz veya göremediğiniz şeyler arasındaki farklar nelerdir ? Veya bilip, bilmemek ?

“Gözümün gördüğü hiçbir şeyden korkmam” demiş Hz.Hamza ra

Burada bariz bir şekilde düşmandan bahsedilmiş. Görmediği şey olarak ise büyük ihtimalle Âllah c.c dan bahsediyor ki ondan korkması da bir nevi hayadan dolayı.

 

Peki sizin bilmediğiniz şeyden korkmanızın sebebi tam olarak nedir ? Belli ki Hz.Hamza ra gibi değilsiniz..

Eğer bilmediğiniz bir iş veya olaydan korkuyorsanız onun zor olabileceğinden dolayı korkuyorsunuzdur. Bir kişi veya hayvandan ise onun güçlü,tehlike veya zararlı olabileceğinden korkuyorsunuz. Burada temel alınan nokta göz ile görmek değil.Bilinmezlik, tüm verilere sahip olamamanızdır. Neyin, ne olacağını bilmemenizdir. Bilmediğiniz şeyden korkmanız ise tamamen özgüven eksikliğinin oluşturduğu bir şey.

Ya zor değilse, ya güçlü değil de zayıf, tehlikeli değil de güvenli, zararlı değil de zararsız olacağını düşünmeden neden hemen en kötüsünü düşünüp saçma sapan söz ediyorsunuz? (:

Aslında sizin temel mantığınızı biraz, yavaş yavaş az da olsa anlamaya başlıyorum.

Hz.Hamra ra dan bir söz duydunuz ve güya artislik yapmak için orada burada “Gözümün gördüğü hiçbir şeyden korkmam” diye ahkam kesiyorsunuz. Sadece bunu söylemeniz sıkıntı değil. Siz ottan b.ktan korkuyorsunuz. Gözünüzün gördüğü şeyden de korkuyorsunuz, görmediği şeyden de.

Artık bir şeyler yapmadan, söylemeden önce durup düşünmeyi öğrenin.. Yalan söylemeyi bu kadar basite indirgemeyin. En büyük günah, günahı küçük görmek değil midir ?

 

İleride bu yazıları görüp bize geri zekalı muamelesi yapma diyeceksiniz.

Burada asıl konumuz “bilmediğiniz, görmediğiniz şeylerden korkmanız değil.”

Eğer geri zekalı değilseniz asıl konuyu, size vermek istediğim mesajı anlamışsınızdır. Ama hiç sanmıyorum. Hodri meydan. Gösterin zekanızı.. (:

Cevap Yaz