Din Ve Sorgulamak

Öncelikle herkese merhaba farkındalık la ilgili ilk yazım olacak. İnşallah sıkılmadan yada rahatsız olmadan anlattıkları mı kavrayarak okursunuz. Gelelim içeriğe bu yazıda aslında toplum olarak yaptığımız en büyük ayıplar dan birini anlatmaya çalışıcam.

Herkese iyi okumalar 🙂

 

   Din,Sorgulamak Ve Doğru Öğrenmek

 

Öncelikle toplumumuzda bu ikisi asla bir arada bulunmaz bulunsa da ya tepki gösterilir yada dinsiz konumuna düşürülür. Gerçek şu ki bir insanın dinini en iyi şekilde öğrenebilmesi için sorgulaması lazımdır.

 

Gelelim asıl sorulardan birine neden sorgulamıyoruz ? cevabı oldukça basit aslında sebebi aile bireylerinin hiçbirinin genellikle kendi dinini isteyerek seçmemesi ve yaşadığı aile ve çevreden dolayı anlatılan şeylere sorgulamadan inandıkları içindir. Bir çocuğa asla dinini seçme lüksü verilmez nedeni ise aile bireylerinin kendi inançlarına  göre yetiştirilmesinden dolayıdır ,İnandıkları için çocuğunun da inanmasını ister ve onu din hakkında yanlışa sürüklememek  için çabalar. (Aslında tek ailede etken değildir) aile ile bitse bile okulda da sorunlar başlar. Mesleki öğretmenlerine Soru sordukları zaman tam bir cevap alamazlar ve orada da aynı sorunla karşılaşırlar ve fark ettiyseniz çoğu mesleki öğretmeni sürekli cennet ve cehennemden bahseder; cennetin ne kadar güzel olduğundan, sınırsız sevgiden, isteklerin gerçekleşmesinden, hurilerden, saraylardan sayısızca istek ve  güzelliklerin den bahseder.(kabul edin sizinde hoşunuza gidiyor) Cehennemin ise ne kadar kötü olduğundan; ateşten, korkudan,sınırlı, sınırsız, acı çekmekten bahseder. Ve en büyük hatayı yapar, çocuğu ceza ve ödül arasında seçim yapmasını sağlar cezayı seçmeyeceğine göre cennete yönelir

 

peki ne kadar doğru ?  Allahtan cennet kadar bahsetmezler; ikisinide yaratanın allah olduğunu asıl isteğimiz arzumuz Allah üzerine olmasını onun sevgisinden, kudretinden, güzelliğinden, onun rızası için yapmamız gerektiğinden onu isteyince cennete de sahip olabileceklerini söylemezler yada cennet kadar bahsetmezler ve ister istemez çocuklarda cennet için ibadet etmeliyiz gibi bir algı oluşur. Her ne kadar secdeye Allah niyeti ile eğilsede aklında hep cennet arzusu vardır. ‘yok canım ne alakası var aklımızda Allah var’ dediğinizi duyar gibiyim yemeyelim birbirimizi canlarım. Bunların sonucunda Allahtan bahsetmemek   çok büyük bir hata doğurur.

Gelelim aile ve çevremizdekilere. Hepimiz küçükken din hakkında sorular sormuşuzdur ve çoğumuz hemen hemen aynı cevabı almıştır; allah böyle yaratmış, allah çarpar, allah şöyle böyle yapar yada sizi korkuturlar istekli bi şey değildir sizin yanlışta olduğunuzu düşünerek hareket ederler ve vazgeçmemiz için böyle davranışta bulunurlar etkili de  olur. 🙂 Bunun sebebi ise: sorgulamayı inkar olarak kavramaların dan dolayı yanlış olarak  kabul ederler.

 

Peki ya Sorgulamaya devam eden. çocuklar?  Cevabı dininden alamadıkları için kendi dini hakkında soruları farklı kişilerin dini hakkında yaptığı olumsuz yorumları benimser bunun sebebi ise  gayet basittir. Ortada kalmış bir soru ve bu soruya mantıklı bir cevap arayan bir beyin vardır olumlu yada olumsuz olan çok az bile mantıklı gelen ilk cevabı kabul edecektir bu olay ise dine yanlış şekilde kavramasına  sebebiyet verecektir ve her zaman kendi dininden önce mantıklı cevap aldığı görüşe yada düşünceye göre eğilim gösterip kendi dini küçümseyip inanmamaya başlayacaktır. Ebeveynler ister inanın ister inanmayın onlara mantıklı ve doğru bir cevap vermediğiniz için  en az onlar kadar suçlusunuz

Peki ya olgunlaşmaya başladıklarında ne olacak ? İlerleyen yaşlarında da sorgulamadan yaşayacaklardır. Cevap aramaz hale gelecekler dine yönelme isteği kavrarsa da inandığı bir dini örgüt (kendi çıkarları için din hakkında uydurma vb şeyler söyleyenler veya kendilerini yücelten) yada  dini üzerinden tüccarlık yapan kişileri düşünemedikleri için savunacaktır herşeye yada herkese kısa yada uzun süreliğine bile olsa yanlışıyla doğrusuyla inanacaklar doğruyu bulamadıkları zamansa inandıkları yanlışlarla beraber gidecekler 🙂 Ve buna doğru yerden ve doğru şekilde cevap aldığımızı var sayalım: Yüksek ihtimalle dinine inanan ibadetini olması gerektiği gibi yapan ve bunlara göre çabalayan bir birey haline gelir. sorgulamayanlar da pek iç açıcı bir durumda değillerdir  o tip insanlar olgunlaşınca da bir zamanlar inandıkları inandıkları Din hakkında ki olumsuz şeyleri çocuğuna aktarmaya çalışacaktır. Kendi çevre ve ailesinin hatası onun ve çocuklarının hayatında büyük bir değişime sebep olacaktır.

Unutmayın bizi diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğimiz bilinçli şekilde düşünüyor olmamızdır .kendimize ait olan bu harika  yeteneğimizi kendimiz veya sizden sonrakilerin iyiliği için köreltmeyin

 

Yazı Hoşunuza gittiyse hem bize  destek olmayı hemde başka insanlar için paylaşmayı unutmayın.

Yeni yazılar için sağlıcakla ve takipte kalın. :]

Cevap Yaz