Deli Olduğunuzu Anlamanın 5 Yolu

Deli olduğunuzu anlamanın 5 yolu ndan bahsediyorum. Emin olun bu yazı bilginize bilgi katacak..

Toplumumuzda, farklı olan insanlara deli yaftası takılsa da farklılığın delilik belirtisi olmadığını bilmemiz gerekir.

Herkesin asansör ile çıktığı 20. Kata siz merdivenden yürüyerek çıkıyorsanız bu deli olduğunuzu değil farklı olduğunuzu gösterir. Belki de kapalı alan korkunuz vardır.

Ama deliliğin belirtileri olarak anlatacağım bu maddeler beyin kimyanızın bozulduğunun bir göstergesi olacak. Hadi başlayalım.

1- Halüsinasyon

Dopamin, beyinde sinir hücreleri arası iletişimde görevlidir. Dopaminin artması ve olması gerektiğinden fazla olması sinir hücreleri arasındaki iletişimi sekteye uğratır ve gerçeklik algınızın bozulmasına sebep olur. İşte her şey burada başlar.

Gerçekte var olmayan şeyleri görmeniz ve duymanız bunun en büyük belirtisidir. Ne gördüğünüz ve ne duyduğunuzun bir önemi yok eğer görüş açınızda olmayan şeyleri gerçekmiş gibi görüyorsanız ya da duymanızın mümkün olmadığı, bulunduğunuz durumdan bağımsız sesler duyuyorsanız bu halüsinasyondur. Alın size 1 puan.

2- Takip Edilme ve İzlenme

Yolda yürürken acaba takip ediliyor muyum diye sürekli dönüp arkanıza mı bakıyorsunuz? Eve girdiğinizde gizli kamera yerleştirildiğinden kuşkulanıp evi baştan sona arıyor musunuz?

Ya da telepati ile zihninizin okunduğunu mu düşünüyorsunuz? Aile fertleriniz dahil herkesten şüphe mi duyuyorsunuz? Tüm bunlar aşırı şüpheci yani paranoya hastası olduğunuzun bir belirtisi.

Kısa zamanda bir psikiyatıra görünmenizi tavsiye ederim.

3- Tehlike Çanı

Herkes size komple kuruyor, zarar vermek istiyor bu durumda yapmanız gereken en önemli şey kendi güvenliğinizi sağlamak olarak düşünüyorsunuz.

Takip edilme ve izlenmenin peşinde gelen tehlike altında olduğunuz duygusu en büyük belirtilerden birisidir.

Aile fertleriniz ile beraber dünya üzerinde yaşayan tüm insanların sizi öldürmek istediğini düşünmeniz ve buna bağlı olarak saldırgan bir tutumda bulunmanız durumunuzun pek de iyi olmadığını göstermektedir.

4- Gizli Mesajlar almak

John Nash Nobel ekonomi ödülü alan dahi bir matematikçi. Kendisinin hayatının anlatıldığı Akıl Oyunları filmi paranoid şizofreni hakkında çok önemli bilgiler vermektedir.

John Nash hayali karakterlere sahip, başka gezegenlerden yalnız kendinin anlayabileceği şekilde mesajlar aldığını iddia eden bir insan.

Sizde mi böylesiniz? Gazetelerde, ilanlarda, duvar yazılarında ya da hayatın herhangi bir yerinde herhangi bir olayın, iletinin size gizli bir mesaj verdiğini mi düşünüyorsunuz. O zaman benden size 1 puan daha.

5- Delirdiğinizi Düşünmemeniz

Kendisinin deli olduğunu hiçbir insan anlayamaz ta ki başkaları tarafından bu kendisine söylenene kadar. Halüsinasyon görüyor olabilirsiniz ama bunu siz anlayamazsınız çünkü size göre gerçektir.

Bir arkadaşınızı düşünün yıllardır berabersiniz, belki ilkokuldan beri. Onunla konuştunuz, sohbet ettiğiniz, evinde kaldınız, bir sürü şey yaptınız. Siz o arkadaşınızın gerçek olmadığını düşünür müsünüz? Alın size acı haber. Eğer arkadaşınız gerçek değilse bunu anlayamazsınız.

Bu konuda fight club yani dövüş kulübü filmini izlemenizi önerebilirim.

Tüm bu belirtilere bakıp kendinizin deli olduğunu zannetmeyin. Deli olanlar deli olduğunu bilmez, bunu sorgulamaz. Ama bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız hastanede muayene olmanız içinizi rahatlatabilir.

 

Deli olduğunuzu anlamanın 5 yolu videomuzu Albert Einstein’ın bir sözü ile bitirelim.

“Delilik: anı şeyi tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar beklemektir.”

Başka videolarda görüşmek üzere hoşçakalın.

Cevap Yaz