Atatürkçü Olmak

Atatürkçü olmak kötü birşey mi ? Aslında Atatürkçü denilen şey yanlış kullanılıyor chp ile karıştırılıyor. Nasıl Atatürkün doğrusu olduğu gibi yanlışı varsa Reisin de yanlışı var. Ama nedense Reise körü körüne bağlanıp doğrusunu görüp yanlışını görmemezlikten geliyorsanız, Atatürkün de yanlışına bakıp doğrusunu görmezden geliyorsunuz.. Kusura bakmayın sizin kafanız karışmış, ideoloji karmaşası içine girmişsiniz.. Reise körü körüne bağlanarak onu sevemezsiniz.. Yanlışını da söyleyeceksiniz, doğrusunu da.. Yani Reisciyiz diye Atatürkü gömmemize ya da Atatürkü sevip Reisi gömmemize gerek yok.. Hep bu tür ayrımcılıklar yüzünden bölünüp duruyoruz ya zaten..

Toplum olarak çok cahiliz ve sürekli bölünme içindeyiz, bölünmeye meyilliyiz. Yani bir şeyi savunurken illa da diğerini gömmemiz mi gerekir ? Hem Atatürkü sevip hemde farklı birini, bir şeyi mesela, Osmanlıyı savunamaz mıyız ? İlla bir şeyi “tutmamız” mı gerekir.
Yaptığımız en büyük yanlış budur. İlla birşeyi tutmamız gerekmiyor, gerekmez abi.

İlber Ortaylıyı ilk tanıyıp, dinlediğimde bu adam kimi tutuyor hiç belli değil, hiç belli etmiyor derdim. Yani illa birşeyi tutmaya o kadar alışmışım ki birilerinin illa bir tarafa ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyorum. Doğama böyle işlemiş. Ama yaptığımız doğru değil. İlber Ortaylı doğrusunu yapıyor. Ne Osmanlıya laf ettiriyor ne de Atatürke. Şimdikiler hep Osmanlıya çakma derdinde olduğu için maalesef olay bu. Ama hiçbir zaman Osmanlıyı kötülemelerine müsade etmiyor dibine kadar padişahları savunuyor. Ha körü körüne savunmuyor o ayrı. Biz onu yapamıyoruz işte. Savunduk mu herşeyiyle savunuyoruz. Niye onlar insan değil mi, hata yapamaz mı? Yapar.

Evliya olanları var ve sayıları çok fazla ama evliyalar da hata yapar, peygamber değiller ki . Örnek Said Nursi hz dir. Cennet Mekan Sultan II. Abdülhamid Han’ın devrilmesi için, Padişahın karşısına dikilmiştir. Fiilen değil ama ona karşı olduğu bellidir. Sonradan yaptığının hata olduğunu anlamıştır, bunu da dile getirmiştir.. Aynı, zamanında sahabelerin yaptıkları gibi. Cemel Vak’asını bilirsiniz. Hz. Ali ve Hz Aişe rah taraftarları arasında geçen çatışmadır. Her iki tarafta doğruyu bulma çabası içindedir. İki taraftan birine haklı diğer tarafa haksız, yanlış yolda, ihanet içindeler diyemeyiz. İki tarafta sahabe var çünkü.
Peygamber Efendimiz Hz. MUHAMMED MUSTAFA SAV.
“Ashâbım yıldızlar gibidir. Hangisine tâbi olsanız hidayete erersiniz.” anlamındaki hadisin senedi zayıftır. (bk. Beyhakî, el-Medhal, s.164, Kenzu’l-ummal, h. no: 1002)

Anlayacağınız her iki tarafa da söz söyleme hakkımız yoktur. Sahabelerdir çünkü..

Ha bizim olayımızla ne alakası var. Bizim sürekli bölünme yaşadığımız konular böyle birşey olmasa bile geneli, olup bitmiş olaylardır. Yav yıl olmuş 2017 hala Atatürk hain diyenler var Sultan Vahdettin hain diyenler var. Halbuki Atatürkü anadoluya yollayan Sultan Vahdettindir. E ne oldu şimdi ikisi de mi hain ? (:

Size hak veriyorum bende hep taraf tutma derdindeydim. Ama doğru olanı anladım. Çünkü neye doğru desem hep farklı bir şey ortaya çıkıyordu. Şu an öyle. Analiz yapayım diyorsun yapamıyorsun. Bir olay oluyo 40 kafadan ses çıkıyor. E hangisi doğru ?

Bunlar propagandadır. Bizi benliğimizden uzaklaştırma çabasıdır. Direk dış güçlerin bizi birbirimize düşürme politikasıdır. Ve hep nedense geçmiş olaylar hakkında konuşur/tartışır, kavga ederiz. Neden ? Bırakın anasını satayım geçmiş geçmişte kalmıştır. İleriyi düşünelim. İleriyi düşünen yok nasılsa. Çok saçma iş.

Mesela saltanat ve cumhuriyet arasında çok kavga olur. Ben saltanatı severim, cumhuriyeti sevmem. Sevmememin sebebi şu işlevsiz milletvekilleri yüzündendir.. Saltanatı seviyorum ama cumhuriyete de karşı çıkmıyorum. Yani karşı çıkmak ile sevmemek çok farklı kavramlardır. Seversin, sevmezsin önemli değil. Ama saltanat Atatürk zamanında artık işlevini yitirmeye başlamıştı. Devlet çöküşe geçmişti, çöktü çökecek. Yenilenmesi gerekiyordu. O da cumhuriyetle oldu, iyi de oldu. Cumhuriyeti sevmem ama gerekli olduğunu dile getiririm. Saltanat bu devirde iş yapmazdı..

E ne oldu şincik ? Kavga edecek birşey var mıymış? Bence yok.

Bir olayı savunurken körü körüne savunuyoruz. Atatürk vatanı kurtardı değil mi ? Ama şimdi Atatürk dinsizdi vs diye tartışıyorlar.. Yav dinsizse dinsiz size ne, bize ne.. Aynı şekilde hacı hocayı astı diyorlar.. (Bakın “diyorlar” hiçbir şeye şahit olmadık. Hep duyup, okuduklarımızla yargılıyoruz bazı şeyleri ki çok büyük yanlış yapıyoruz.) Hacıyı hocayı astı diyorlar. Doğru kaç bin kişi asılmıştır. Ama analiz yaparken o döneme göre yorum yapmak gerekir. Ben tarikatçıyım mesela.

Ama şöyle birşey var. Devlet içine hacı hoca kılığında sızan devleti, dini karıştırmaya çalışan, fitne çıkarmaya çalışan ajanlar yok muydu ? Bir sürü.

Bakın bir şeyi en iyi şekilde içeriden yıkabilirsiniz. İslamiyeti örnek alın. Bir olay yaşandı diyelim. Bir papaz olayla ilgili dini bir açıklama yaptı. Siz müslümansınız papazı dinler misiniz ? Dinlemezsiniz. Papazdan sonra bir hoca açıklamada yaptı ya da fetva verdi. Siz o hocayı dinlersiniz değil mi ? Evet. İşte onlarda baktı dışarıdan müdahalelerde olmayacak, içeriye hoca kılığında adamlarımızı sokalım.Yanlış bilgilerle, fetvalarla insanların akıllarını karıştıralım, fitne-kargaşa çıkaralım dediler.. Olay bu..

Osmanlının son zamanlarında zaten bu tür sızmalar çok oldu. Bizim dini bizden daha iyi bilen adamları içimize soktular. İlk başta ehli sünnet gibi gösterip sonra yavaş yavaş çorbayı karıştırmaya başladılar.. Adamlara içimize sızmadan önce öyle dini bilgiler öğrettiler ki bizlerden daha bilgiliydiler. Aynı şeytan gibi..

Cumhuriyet döneminde de hem bunlar hem sahte hocalar türeyince, ortalık karışınca mecbur imha edilmeleri gerekti. Ha arada gerçek hocalar kaynayıp idam edilmedi mi ? Edildi. Bu yanlış bir olaydır mesela. Ama kol kangren olunca mecbur keser atarsın vücuda yayılmasın diye..

Şimdi Atatürk kurunun yanında yaşı da yaktı diye kin mi tutacağız, düşman mı olacağız? Hayır. O vatanı kurtardı, büyük bir komutandı. Onun haksız insanları asması vatanı kurtardığı gerçeğini değiştirmez..

İşte siz olaylara böyle bakamıyorsunuz. Adamın bir yanlışını görünce diğer doğrularını görmezden gelip hemen üstünü çiziyorsunuz. Bu böyle olmaz..

Sonuçta her şerde bir hayır vardır. Böyle olması gerekiyordur ve olmuştur.. Yapacak bir şey yok. Daha da önemlisi bu zaten. Yapacak bir şey yok. Geçmiş gitmiş her şey. Geçmişte kaldı.. Ne Atatürk burada ne de Asılanlar.. Bunların hesabını verecek kimse yok ortada. Bizim burada bunları tartışmamız hiçbir şeyi değiştirmeyecek.. O zaman değişmeyecek bir şey için neden kavga edip bölünüyoruz ?

Hep derim yapmadan önce ve yaptıktan sonra bir fark oluşmayacak hiçbir şeyi yapmayın..

Bir dahaki yazılarda laikliği ve şu an unuttuğum başka bir konuyu da yazarım. Uykum geldi ben gidiyorum. Saat 2:3.
Hah aklıma geldi laiklik ve şu anki chpnin atatürkçü olmadığını anlatacağım..

Hayırlı Geceler,
Âllaha emanet..

Cevap Yaz